ČIRŮVKA DVOUBARVÁ / PÓVABNICA (ČÍROVKA) DVOJFAREBNÁ V ČSN: čirůvka dvojbarvá Lepista saeva (FR.) P. D. ORTON Syn.: Tricholoma saevum (FR.) GILL., Rhodopaxilluspersonatus (FR. ex FR.)SING. s. RICKEN

Klobouk je široký 60-150 mm, lysý, hladký, později nízce sklenutý, na okraji zprvu podvinutý, barvy bělavé, nafialovělé, světle hnědé a jakoby vybledlé. Lupeny má v mládí úzké, husté, zpočátku světle nafialovělé, později špinavě zažloutlé, světlejší než povrch klobouku, vysoké průměrně 6-9 mm. Třen je krátký (40-60 mm), tlustý (15-30 mm), na bází mírně ztluštělý, na světle fialovém podkladu jsou fialová síťkovitá vlákna tvořící uprostřed třeně tmavší fialový pruh. Dužnina je bělavá, nemění barvu, chutná příjemně a voní slabě po ředkvičce. Je málokdy červivá. Výtrusy jsou velké 6-8 x 4-5 um, elipsoidní, na povrchu bradavčité, bezbarvé. Výtrusný prach je bílý, slabě narůžovělý.

Roste hojně v trávě na okrajích lesa i mimo něj, na lukách a v zahradách, často v kruzích, hlavně v druhé polovině září a v říjnu, ale často až do konce listopadu. Najdeme ji někdy již zmrzlou.

Čirůvka dvoubarvá je dobrá jedlá houba a patří k tržním a průmyslovým houbám. Vykupuje se společně s čirůvkou fialovou. V kuchyni má všestranné použití v přípravě pokrmů i v konzervaci. Obě tyto čirůvky jsou vhodné do směsí i do polévek. Nakládají se dobře do octa, jsou však velmi aromatické, a proto je dobré míchat je s jinými druhy. Možnost záměny je při pozorném sběru nepatrná, jen snad s některými nejedlými pavučinci, kteří však mají téměř vždy zbytky pavučinky na třeni a na okraji klobouku. Od čirůvky fialové (tab. 22) se liší hlavně barvou lupenů (dospělé plodnice čirůvky dvoubarvé nemají lupeny fialové) a většinou i barvou klobouku (čirůvka dvoubarvá mívá málokdy nafialovělý klobouk, a když, tak velmi slabě). Obě tyto čirůvky jsou stejně hodnotné. Ještě nedávno se pro ně přechodně používalo rodové jméno rudočechratka (překlad z latinského Rhodopaxillus). Původní latinský název byl Tricholoma bicolor (PERS. ex SCHROET.) BEZDĚK.

Jedlá - tržní.